Pokud plánujete stavbu nebo rekonstrukci domu, pravděpodobně budete potřebovat kari armovací sítě. Tyto sítě slouží k posílení betonových konstrukcí, jako jsou základy, stropy, stěny nebo schody. Kari armovací sítě jsou tvořeny průběžně svařovanými ocelovými tyčemi, které tvoří čtvercovou nebo obdélníkovou síť. Jak ale vybrat správný typ a rozměr kari armovací sítě pro váš projekt? Zde je několik tipů, na co si dát pozor.

  1. Zjistěte, jaká je nosnost a zatížení vaší konstrukce. Podle toho se určuje tloušťka a rozteč tyčí kari armovací sítě. Čím větší je zatížení, tím silnější a hustší by měla být síť. Obecně platí, že pro základy se používají tlustší tyče (8-12 mm) a větší rozteč (150-200 mm), zatímco pro stropy a stěny se používají tenčí tyče (4-8 mm) a menší rozteč (100-150 mm).
  2. Zvolte správný materiál kari armovací sítě. Nejčastěji se používá ocel B500A, která má vysokou pevnost a odolnost proti korozi. Pokud potřebujete ještě vyšší odolnost proti agresivním prostředím, jako je mořská voda nebo chemikálie, můžete zvolit nerezovou ocel nebo skelnou vlákennou síť.
  3. Dodržujte správnou výšku a překrytí kari armovací sítě. Kari armovací síť by měla být uložena přibližně ve spodní třetině betonové vrstvy, aby byla dobře obalena betonem a chráněna před vnějšími vlivy. K tomu slouží tzv. distanční prvky, které udržují síť ve správné poloze. Distanční prvky by měly být umístěny v rozestupech cca 50 cm po celém obvodu a uvnitř konstrukce. Kari armovací síť by také měla přesahovat spoje mezi jednotlivými panely betonu o minimálně 20 cm, aby se zajistila pevnost spoje..
  4. Dodržujte správné techniky pokládky a spojování kari armovací sítě. Kari armovací síť by měla být pokládána rovnoběžně s osami konstrukce a bez záhybů nebo deformací. Pokud potřebujete spojit více kusů sítě, můžete použít buď svařování nebo svorky. Svařování je pevnější a trvanlivější spoj, ale vyžaduje speciální zařízení a odbornou práci. Svorky jsou jednodušší a rychlejší spoj, ale méně pevný a odolný.

Výběr správné kari / armovací sítě je důležitým krokem při každém stavebním projektu. Správná volba zajistí, že vaše konstrukce bude pevná, trvanlivá a splní všechny požadavky. Důkladný průzkum a poradenství od odborníků v oboru mohou výrazně pomoci při rozhodování.