Beton je klasickým stavebním materiálem. Dovoluje rychle zhotovit i velké plochy, má vynikající odolnost i pevnost v tlaku. V konstrukcích je však třeba betonu dodat potřebnou pevnosti i v tahu, a právě k tomu je optimálním materiálem tzv. betonářská výztuž.

Železobetonová konstrukce

Pro armování se používají železné armovací tyče. Ty jsou po povrchu často žebrovány, tím k mase betonu lépe přilnou a jsou soudržnější. Ocel má také blízkou tepelnou roztažnost, beton pak při vytvrzování nepraská.

Armování může mít podobu samotných zpevňovacích tyči, ale také svařovaných kari sítí, košů, nebo je jiných konstrukčních prvků. Kolem připravené konstrukce se vede speciální dřevěné bednění, do něj se plní betonová hmota. Celá výstavba díky připravené formě pokračuje velmi rychle a výhodou je i možné tvarování armovací výztuže. Tím je možné vytvářet i složité stavební prvky. Stavba ušetří čas pracovníků, ušetří i materiál.

Roxory, kari sítě i konstrukce

V základu je možné armování rozdělit podle typu využití. Lokální výztuhu zajistí jednotlivé pruty, často se setkáte i s termínem roxory. Plošné vyztužení, například základovou desku a podlahy, řeší kari sítě. Konstrukční prvky nejlépe vyztuží přesně navržená kostra. Pro věnce nebo jiné prvky, kde je třeba zesílit odolnost ve smyku, jsou vhodné třmínky.

Kari sítě

Kari sítě jsou svařované sítě z betonářské oceli, které se používají jako plošná výztuž betonových základů, základových desek, litých podlah a dalších železobetonových konstrukcí. Tyto sítě jsou vyráběny v různých formátech, nicméně nejběžnějším je rozměr 2×3 m. Oka sítí jsou veliká buď 100×100 mm nebo 150×150 mm. Podle stavebního projektu si můžete zvolit síť vyrobenou z drátu od 4 mm do 8 mm.

Roxory

Roxory, také nazývané jako betonářská ocel nebo betonářská výztuž, se používají jako výztuž do betonu k vyztužení stavebních prvků a konstrukcí Roxory jsou ocelové tyče kruhového průřezu, které se vyrábí z konstrukční oceli 2. Tyče jsou nabízeny v různých průměrech a jakostech.

Odolnost proti popraskání i vyšší nosnost

Dolní části desky, překlady, ale třeba i lemy chodníků je vhodné vyztužit dlouhými tyčemi – roxory. Ty zpevní nejen místa největšího průhybu konstrukce, ale také vám dovolí dodržet maximální přesnost ve vedení linie.

roxory můžete pracovat i u zhotovení větších ploch nebo detailů. Svařováním jednotlivých prutů je možné na míru uzpůsobit síť. Ta je pak vhodným základem podlahy, stropů. Z roxorů můžete vytvářet i kompletní kostru a vytvořit přesné základy pro nosné sloupy.

Využijte poměrně jednoduché a nízkonákladové prvky, výrazně zlepší kvalitu provedení stavby a také prodlouží její životnost. Namáhané plochy získají až násobně větší pevnost a odolnost. Zkrátíte také dobu realizace i umožníte provádět návazné práce na kvalitnějším základu.

Kompletní hutní materiál vám může dodat LUMASTEEL. Disponuje nejen stálou skladovou zásobou, nabízí navíc i jakékoliv úpravy dělením, ohýbáním či svařováním. Přesně podle konkrétního projektu může upravit armovací výztuž a dodávat ji podle dohodnutého harmonogramu.