Pokud plánujete stavbu z betonu, je důležité, aby byl beton vyztužen ocelovou výztuží, která zlepší jeho pevnost v tahu a odolnost proti trhlinám. V tomto článku se dozvíte, jak správně armovat beton pro různé typy konstrukcí, jaké materiály a nástroje použít a na co si dát pozor.

Typy výztuže

Pro armování betonu se používají různé typy výztuže podle toho, jaké namáhání musí konstrukce snášet. Nejčastěji se používají tyto typy výztuže:

  • Roxory – to jsou ocelové tyče s žebrovaným povrchem, které se dodávají v různých průměrech a délkách. Používají se pro vyztužení ztraceného bednění, sloupů, základů nebo překladů. Tyče se spojují do košů nebo rámců pomocí drátu nebo svařování.
  • KARI sítě – to jsou sítě z ocelových tyčí, které jsou vzájemně svařeny do kříže. Používají se pro vyztužení podlah, základových desek, stropů nebo teras. Sítě se dodávají v různých rozměrech a tloušťkách a mohou mít jednoduché nebo dvojité tyče.

Příprava výztuže

Před tím, než začnete armovat beton, musíte si připravit výztuž podle projektu nebo nákresu konstrukce. Musíte si nastříhat tyče na požadovanou délku a ohnout je podle potřeby. K tomu můžete použít kleště s dlouhými rameny nebo úhlovou brusku se separačním kotoučem. Při ohýbání musíte dodržovat kotevní délku, která je minimálně pětkrát delší než průměr tyče. Potom musíte spojit tyče do košů nebo rámců pomocí drátu nebo svaření. Pokud si nejste jisti, jak správně armovat beton, můžete se obrátit na odbornou firmu, která vám zhotoví výztuž na míru.

Šalování betonu

Po připravení výztuže musíte šalovat beton, tedy vytvořit bednění, které udrží beton na místě a dá mu požadovaný tvar. K tomu můžete použít dřevěné desky nebo systémové bednění z kovu nebo plastu. Bednění musí být pevné a stabilní a musí mít dostatečnou nosnost. Pokud se jedná o ztracené bednění, které zůstane v betonu po zatvrdnutí, můžete použít například polystyrenové tvárnice nebo dutinové cihly.

Betonáž

Když máte hotové šalování a vloženou výztuž, můžete začít betonovat. Beton můžete namíchat sami z cementu, štěrku, písku a vody nebo použít hotovou suchou směs, kterou jen zředíte vodou. Můžete také objednat čerpadlový beton, který vám dodají přímo na stavbu. Beton musíte nalít do bednění rovnoměrně a pečlivě. Musíte zajistit, aby byl beton dobře zhutněn a aby nevznikaly vzduchové bubliny. K tomu můžete použít vibrační jehlu nebo ručně uhlazovat beton lopatou nebo fošnou. Beton musíte nechat zatvrdnout alespoň 28 dní a pravidelně ho zvlhčovat, aby nedocházelo k praskání.

Finální úprava

Po zatvrdnutí betonu můžete odbednit konstrukci, tedy odstranit bednění. Pokud jste použili ztracené bednění, nemusíte ho odstraňovat. Potom můžete provést finální úpravu betonu, například oškrabat přebytečný beton, vyhladit povrch nebo nanést ochrannou vrstvu. Pokud chcete beton obložit nebo omítat, musíte počkat, až bude plně vyzrálý.