Pokud plánujete nějakou malou stavbu na vaší zahradě nebo na chatě, možná se vám bude hodit znalost základů armování betonu. Armování betonu je proces, při kterém se do betonové směsi vkládají ocelové tyče nebo sítě, které zvyšují pevnost a odolnost betonu proti tahovým a ohybovým namáháním. Armování betonu je důležité zejména pro konstrukce, které jsou vystaveny změnám teploty, vlhkosti nebo zatížení.

V tomto článku vám ukážeme, jak si můžete sami zhotovit jednoduché armované betonové prvky, jako jsou sloupky, desky nebo základové patky. Budete potřebovat následující materiál a nářadí:

  • betonovou směs (můžete si ji koupit hotovou nebo si ji namíchat sami z cementu, písku a štěrku)
  • armovací tyče nebo sítě (doporučujeme použít tyče o průměru 6-10 mm nebo sítě o oku 10-15 cm)
  • dřevěné nebo plastové bednění (podle tvaru a velikosti požadovaného prvku) – lze samozřejmě využít i ztracené bednění, které koupíte v nejbližších stavebninách
  • kladivo, pilku, vrtačku, kleště, šroubovák, úhelník, metr a tužku
  • vodováhu, rovnátko a hladítko
  • míchačku či jiné vhodné nádoby na ruční míchání a dopravu betonu
  • rukavice, brýle a pracovní oděv

Postupujte podle těchto kroků

  1. Připravte si bednění podle rozměrů a tvaru požadovaného prvku. Bednění by mělo být pevné a stabilní, aby udrželo tvar a tlak betonu. Pokud chcete vytvořit sloupek nebo desku, můžete použít dřevěná prkna nebo desky spojené šrouby nebo hřebíky. Pokud chcete vytvořit základovou patku, můžete použít plastovou bednu nebo vykopat jámu v zemi. Můžete využít i ztracené bednění, které se skládá z materiálů, jenž se po zatvrdnutí betonu neodstraňují, ale zůstávají součástí konstrukce. Ztracení bednění může mít různé výhody, jako je snížení nákladů na materiál a práci, zlepšení izolace a odolnosti vůči požáru nebo vodě, nebo vytvoření estetických efektů. Ztracení bednění se s oblibou používá pro zakřivené nebo složité tvary, jako jsou oblouky, klenby, schodiště, mosty nebo tunely.
  1. Připravte si armaturu podle délky a průřezu požadovaného prvku. Armaturu byste měli umístit tak, aby byla v betonu rovnoměrně rozložená a měla dostatečný krytí betonem (minimálně 2 cm). Pokud používáte tyče, spojujte je pomocí kleští nebo svářením. Pokud používáte síť, připevněte ji k bednění pomocí drátů nebo svorek.
  2. Umístěte armaturu do bednění tak, aby byla od něj oddělená o 2-3 cm. Můžete použít speciální distanční kroužky nebo kousky dřeva. Ujistěte se, že armatura je dobře upevněná a nepohybuje se.
  3. Připravte si hotovou betonovou směs podle návodu na obalu nebo smíchejte cement, písek a štěrk v poměru 1:2:4 (cement:písek:štěrk). Směs by měla být konzistence husté kaše, aby dobře obalila armaturu a vyplnila bednění. Pokud je směs příliš suchá, přidejte trochu vody. Pokud je směs příliš řídká, přidejte trochu cementu.
  4. Naplňte bednění betonovou směsí vrstvami o tloušťce 10-15 cm. Po každé vrstvě uhlazujte povrch betonu hladítkem a vybijte vzduchové bubliny rovnátkem nebo kladivem. Ujistěte se, že beton dobře obaluje armaturu a vyplňuje všechny mezery v bednění.
  5. Zkontrolujte, zda je prvek rovný a vodorovný pomocí vodováhy a případně upravte bednění nebo beton. Pokud chcete vytvořit nějaký tvar nebo vzor na povrchu prvku, můžete použít různé nástroje nebo šablony.
  6. Nechte beton zatuhnout alespoň 24 hodin před sundáním bednění. Pokud je počasí suché nebo horké, zakryjte prvek vlhkou látkou nebo fólií, aby se beton nerýhoval a nepraskal. Pokud je počasí vlhké nebo mrazivé, ochraňte prvek před deštěm nebo sněhem.
  7. Po sundání bednění můžete prvek dále upravovat podle potřeby. Můžete ho například brousit, leštit, natírat nebo zdobit.

Gratulujeme, právě jste si sami zhotovili armovaný betonový prvek! Doufáme, že vám tento článek pomohl a že se vám podařilo realizovat vaši malou stavbu svépomocí. A vše, co potřebujete pro armování, můžete koupit i nás, v Lumasteel Litvínov. Poradíme vám, jak na správný výběr armovacích prvků a připravíme na míru vše potřebné.